عبدالحمید دیالمه

شهید عبدالحمید دیالمه در سال ۱۳۳۳ در تهران متولد شد و از همان کودکی علاقه زیادی به مطالعه در زمینه های گوناگون داشت . وی در کنار تحصیلات متوسطه به تحصیل علوم دینی نیز پرداخت و قریب به سه سال فلسفه ، منطق و عرفان را نزد استاد شهید مطهری می آموخت . شهید دیالمه علوم جدید را در رشته پزشکی ادامه داد و وارد دانشکده پزشکی دانشگاه مشهد گردید و به منظور پیشبرد اهداف مکتبی اش بخش کتابخانه این دانشگاه را تاسیس نمود .او پس از اخذ درجه دکترا با گروهی از هم فکرانش « مجمع احیاء تفکرات شیعی » را بنیان نهاد و از این طریق به نشر مبانی اسلام همت گماشت . شهید دیالمه در زمینه هنری و ادبی نیز ابتکارات تازه ای داشت و نمایشنامه و فیلم های پرباری تهیه و اجرا نمود . شهید دیالمه در رشته داروسازی ، روانشناسی کودک ، جامعه شناسی و اقتصاد متخصص بود و به زبانهای عربی و انگلیسی تسلط داشت و با زبان فرانسه نیز آشنا بود و از روی حدود ۴۰۰ ساعت نوار در زمینه های مختلف به جا مانده است که به صورت جزوات گوناگون به چاپ رسیده اند . شهید عبدالحمید دیالمه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فعالیت های گسترده تبلیغاتی و ارشادی پرداخت و در این زمینه دستاوردهای فراوانی از خود به جا گذارد . در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از جانب مردم مسلمان مشهد به نمایندگی انتخاب گردید و به طور مستمر به مبارزه پرداخت .

او از جمله نخستین کسانی بود که با بصیرت کامل خطر خطوط ضد انقلابی و لیبرالی را احساس کرد و گوشزد نمود و به منظور افشاء بنی صدر خائن ، بارها وی را به مناظره دعوت کرد . شهید دیالمه که یک بار همراه با جمعی از همفکرانش جهت افشاء خط روزنامه به اصطلاح انقلاب اسلامی در ساختمان این روزنامه دست به تحصن زده بود در سنگر مجلس همیشه سعی در افشاء حرکت های لیبرالی و منافقانه داشت و سرانجام در کنار ۷۲ تن یار صدیق امام(ره) در هفت تیر 1360 شهد شیرین شهادت را نوشید .

 

تحصیلات

شهید عبدالحمید دیالمه ، دارای تحصیلات حوزوی و تحصیلات دانشگاهی تا درجه دکترا می‌باشد .

وی پس از گذراندن دوره دبستان و متوسطه ، پس از کسب دیپلم طبیعی تحصیلات حوزوی اش را آغاز کرد . وی از جمله علوم منطق ، فلسفه و عرفان را نزد شهید مرتضی مطهری فراگرفت. سال ۱۳۵۲ در رشته داروسازی وارد دانشگاه فردوسی مشهد شده و در سال ۱۳۵۸ موفق به اخذ درجه دکترا از این دانشگاه شد .

 

پیش از انقلاب

شهید عبدالحمید دیالمه در دوران جوانی اش و جریان فعالیت‌هایش ارتباط مستمری با افرادی چون شهید مطهری ، شهید بهشتی ، بازرگان داشت. وی مجبور به زندگی مخفی در طی سال های ۱۳۵۲ الی 1356 جهت فعالیت‌های مبارزاتی با رژیم پهلوی بود .

وی جهت بررسی وضعیت مناطق فقیرنشین استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۵۴ به آنجا سفر کرد و در زمینه تهیه مستندی از اوضاع آنجا به فعالیت پرداخت . وی در همین زمان توسط ساواک دستگیر و به علت عدم وجود مدرک آزاد شد . این مستند و نیز فیلم‌های مستند دیگری را که وی در زمینه تولید آن فعالیت کرد ، ناتمام ماندند . پس از انقلاب بخش هایی از این فیلم ها از صدا و سیما پخش شدند .

وی از همان ابتدای ورود به دانشگاه ، اقدام به تاسیس کتابخانه اسلامی و جذب افراد مذهبی کرد . جلسات دعای کمیل توسط وی برای اولین بار در سطح دانشگاه برگزار گردید و پس از مدتی در سطحی گسترده تر در آرامگاه علی بن موسی‌الرضا (علیه السلام) ادامه یافت .

تشکیل و مدیریت گروه‌های چند نفره جهت نشر افکار اسلامی شیعی همراه با آموزش های عقیدتی و سیاسی از کارهای تشکیلاتی دیگر وی بود . وی در این اثنا چندین بار توسط ساواک دستگیر شد .

در طی سالهای ۵۵-۵۴ وی ساماندهی حرکت‌های دانشجویی و مردمی را علیه رژیم عهده دار بود و به انسجام گروه‌های مختلف دانشجویی در زمینه مبارزاتی می‌پرداخت .

 

پس از انقلاب

وی در همان سال پیروزی انقلاب به تشکیل مجمع احیاء تفکرات شیعی دست زد . وی از اعضای شورای هفت نفره اولیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان خراسان بود . همچنین به همراه افرادی چون هاشمی نژاد ، کامیاب ، واعظ طبسی شورای اولیه حزب جمهوری اسلامی را در خراسان تشکیل دادند .

از فعالیت‌های وی در اوایل انقلاب شرکت در جلسات مناظره و بحث با نمایندگان گروه‌های مختلف در دانشگاه و شهر بود . وی از جمله افرادی بود که شدیدا با افکار گروه‌هایی چون مجاهدین خلق مخالفت می‌کرد . وی همچنین از منتقدان نظرات و خطی مشی سیاسی - مذهبی بنی صدر بود . وی مدت ها قبل از ریاست جمهوری بنی صدر نسبت به وی نظر مساعدی نداشت و هیچگاه از وی حمایت نکرد . وی گروهی تشکیل داد تا مدارک و اسناد بر ضد بنی صدر و فعالیت‌های وی را گردآوری کنند . وی از جمله افرادی بود که در مجلس با ارائه مدارک جهت اثبات عدم کفایت سیاسی بنی صدر موجب عزل وی شد .

سخنرانی‌های گوناگون در شهرهای تهران ، قم و مشهد که پس از نمایندگی مجلس گسترش یافت . تاکنون حدود ۴۰۰ ساعت از سخنرانی‌های وی گردآوری شده‌است .

وی در دوره اول مجلس شورای اسلامی از طرف مردم مشهد کاندیدا شد که مورد حمایت علمای برجسته قم واقع شد و به عنوان نماینده مردم مشهد انتخاب گردید . در شروع مجلس نیز عضو هیئت رئیسه سنی مجلس بود . پس از آن به عنوان ریاست کمیسیون شوراها در مجلس به ایفای مسئولیت پرداخت .

 

بصیرت و آینده نگری

دست هایی که در کارند تا وحدت ابوموسی اشعری را به جای وحدت علی(علیه السلام) به مردم غالب کنند . ... برادران ! در لحظات بسیار حساس و خطرناکی قرار گرفته ایم ، حساس و خطرناک همچون میدان هایی از مواد منفجره که با جرقه ای کوچک آتش می گیرند و شیاطین برآنند تا با ژست های آزادای خواهانه ی قلابی ، تا آنجا که می توانند بر میزان شعله وری محیط بیافزایند ، ... اما آنچه که ما از ابتدای انقلاب فاقد آن بودیم و چوب آن را می خوردیم ، این است که افراد را درست نمی شناختیم و آگاهی از مواضع آنان نداشتیم ... اگر بنده و شما آگاه باشیم ، خوب می فهمیم که چرا این گونه می گویند و عمل می کنند ، ...

وصیت نامه: 

آنچه که ما از ابتدای انقلاب فاقد آن بودیم و چوب آن را می خوردیم ، این است که افراد را درست نمی شناختیم و آگاهی از مواضع آنان نداشتیم .

نام: 
عبدالحمید
نام خانوادگی: 
دیالمه
نام پدر: 
حمید
محل تولد: 
تهران
محل شهادت: 
انفجاردفترحزب جمهوري
استان: 
قم
شهرستان: 
قم
شهر / بخش: 
قم
دهستان: 
-
نام گلزار: 
حرم حضرت معصومه(ع)
قطعه: 
صحن مقبره شهید مفتح
ردیف: 
-
نام عملیات: 
بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی
دانلود تصویر شهید با کیفیت بالا: 
تصویر شهید: 
شهید عبدالحمید دیالمه
تصویر مزار: 
آرامگاه شهید عبدالحمید دیالمه
سایر تصاویر: 
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه
شهید عبدالحمید دیالمه