مصطفی جنگي زهي

مولوی شهید مصطفی جنگی زهی فرزند احمد در 16 مرداد 1333 در روستای تیغ آب پشامگ از تواب شهر راسک شهرستان سرباز به دنیا آمد.

وی تحصیلات ابتدایی خود را نزد پدرش گذراند و با علاقه‌ای که به تحصیل علوم دینی داشت، برای ادامه تحصیل به پاکستان رفته و پس از کسب مدرک مولویت در بازگشت به ایران جهت انجام خدمت سربازی اقدام نمود و دوران سربازی‌اش را در ژاندارمری گذراند.

از جمله فعالیت‌های وی، تدریس دروس عقیدتی در پایگاه‌های بسیج، اعم از مساجد و ادارات بود و همچنین در مراسمات مختلف ملی و مذهبی به ایراد سخن می‌پرداخت.

مولوی مصطفی به جهت بلاغت در سخن و هدایتگری مردم، در سال 1389 از طرف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت به سمت امامت جمعه دائم مسجدالخضراء راسک منسوب گردید. ایشان مدتی نیز به عنوان امام جمعه موقت مسجد ابوبکر ایرانشهر منسوب بوده است.

سرانجام پس از عمری تلاش در راه اعتلای دین مبین اسلام و شکوفایی آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در روز جمعه مورخ سی‌ام دی‌ماه 1390 پس از اقامه نماز پر فضیلت جمعه، در مسیر بازگشت به منزل، همراه با شهید خاکساری توسط ایادی استکبار و وهابیت به فیض عظیم شهادت نایل آمد. روحش شاد و یادش گرامی باد.

* مولوی شهید جنگی زهی چه کرد که شهید شد؟

مولوی جنگی‌زهی بارها علی‌رغم تهدیدهای گروه‌های مختلف وهابی در سیستان و بلوچستان و خارج از کشور اعلام کرده بود که شهادت را در راه انقلاب اسلامی یک افتخار بزرگ برای خود می‌داند و از افشاگری درباره وهابیت و عوامل ضد وحدت در سیستان و بلوچستان کوتاه نخواهد آمد.

وی حتی پس از ربودن پسرش به دست عوامل وهابی نیز حاضر به کوتاه آمدن در دفاع از انقلاب اسلامی نشد.

در عین حال، سخنرانی‌های مولوی جنگی زهی تنها به افشاگری در مورد وهابیت و گروهک ریگی محدود نبود و ایشان افشاگری درباره آل سعود و آل خلیفه را نیز جزو وظایف علمای اهل سنت در ایران می‌دانست.

مولوی جنگی زهی در دوران فعالیت شهید شوشتری در سیستان و بلوچستان رابطه نزدیکی با این شهید برقرار کرده بود و با وی در مناطق مختلف بلوچستان از جمله سرباز و راسک و پیشین- محل شهادت شهید شوشتری- همکاری‌های گسترده‌ای داشت.

وی از منادیان فعال وحدت شیعی و سنی در جنوب شرق بود و تنها راه حفظ وحدت در سیستان و بلوچستان را اطاعت کامل از رهبری می‌دانست.

او در آخرین مصاحبه خود قبل از شهادت نیز گفته بود که «اطاعت از رهبری در نزد اهل سنت یک واجب شرعی است».

همچنین در یکی از سخنرانی‌هایش گفته بود: «امروز ما رهبری داریم که بر همه‌چیز آگاه است و مسائل سیاسی منطقه را به خوبی رصد می‌کند و همین آگاهی امام خامنه‌ای است که ما را از شر شیاطین حفظ کرده است.»

شهید جنگی زهی همچنین در برخی سخنرانی‌های خود در مورد انتخابات، نسبت به طراحی دشمن برای کمرنگ کردن حضور مردم در انتخابات هشدار داده بود و حضور در انتخابات را برای اهل سنت به عنوان یک واجب دینی تبلیغ می‌کرد.

وی تاکید داشت: «از آنجایی که هم امام راحل(ره) و هم مقام معظم رهبری به عنوان ولی امر مسلمین بر شرکت آحاد مردم در صحنه‌های سیاسی- اجتماعی از جمله انتخابات تاکید داشته و دارند، لذا این امر تکلیفی بر دوش همه ملت بزرگ ایران اسلامی است.»

نکته جالب اینکه مولوی جنگی زهی همواره خود را یک بسیجی برای نظام معرفی می‌کرد و با وجود اشتغالات فراوان از جمله امام جمعه بودن و تربیت طلاب دینی و تدریس در حوزه‌های علمیه، فرمانده یکی از پایگاه‌های مقاومت بسیج شهرستان راسک بود و خود شخصا برای جذب جوانان اهل سنت منطقه به بسیج فعالیت می‌کرد.

مولوی مصطفی که امروز در جنوب شرق ایران به عنوان شهید بصیرت از او یاد می شود، از شخصیت های استثنایی اهل سنت در سیستان و بلوچستان بود که عملکرد وی موجب شده بود خاری در گلوی دشمنان این مرز و بوم باشد.

مولوی مصطفی در جایگاه امام جمعه شهرستان راسک فرمانده دسته رزمی بسیج بود و معتقد بود که یک بسیجی باید همواره مطیع فرمان ولی امر باشد و بر بصیرت مردم منطقه بسیار تاکید می کرد.

وی در یکی از سخنرانی هایش گفته بود: «امروز ما رهبری داریم که بر همه چیز آگاه است و مسائل سیاسی منطقه را به خوبی رصد می کند و همین آگاهی امام خامنه ای است که ما را از شر شیاطین حفظ کرده است.»

یکی از نزدیکان و شاگردان مولوی جنگی زهی در بیان داشته است: «وصیت این روحانی شهید، اطاعت از ولایت فقیه و وفاداری به نظام اسلامی بود و همواره طلاب اهل سنت را در مورد وفاداری به جمهوری اسلامی به عنوان پرچم‌دار بیداری اسلامی در جهان توصیه می‌کرد.»

یکی از بسیجی های پایگاه مقاومتی که مولوی مصطفی فرمانده آن بود، به خبرنگار رجانیوز مي‌گويد: «مولوی مصطفی فرمانده بسیجی بود که همواره به مردم محروم منطقه نیز توجه ویژه داشت و با جوانان منطقه رابطه پدر و فرزندی داشت.»

وی افزود: «همواره به ما توصیه می کرد که جان‌فدای رهبر معظم انقلاب باشیم و از تهدیدهاي جانی و مالی دشمنان نهراسیم. در هیچ سخنرانی از او به‌یاد ندارم که درباره پشتیبانی از رهبری و ولایت فقیه سخنی نگفته باشد.»

این بسیجی اهل سنت افزود: «مولوی مصطفی هیچ‌وقت حاضر نشد علی‌رغم تهدیدهاي فراوان با خود محافظی همراه داشته باشد و می گفت برای شهادت همیشه باید آماده بود.»

در اين زمينه، سردار علیرضا عظیمی جاهد فرمانده ارشد سپاه سیستان و بلوچستان گفت: «محاسبه دشمن اشتباه خواهد بود اگر تصور می کند با اقدامات تروریستی و شهادت علمای اهل سنت موجب خواهد شد که مردم سیستان و بلوچستان دست از همراهی، وفاداری و حمایت از نظام و مقام معظم رهبری بردارند، بلکه برعکس این پیوند بیشتر و مستحکم تر خواهد شد.»

وصیت نامه: 

وصیت این روحانی شهید، اطاعت از ولایت فقیه و وفاداری به نظام اسلامی بود و همواره طلاب اهل سنت را در مورد وفاداری به جمهوری اسلامی به عنوان پرچم‌دار بیداری اسلامی در جهان توصیه می‌کرد .

نام: 
مصطفی
نام خانوادگی: 
جنگی زهی
نام پدر: 
احمد
تاریخ تولد: 
شنبه, مرداد 16, 1333
محل تولد: 
روستای تیغ آب پشامگ
تاریخ شهادت: 
جمعه, دى 30, 1390
محل شهادت: 
راسک
استان: 
سیستان و بلوچستان
شهرستان: 
سرباز
شهر / بخش: 
راسک
دهستان: 
حاجی آباد(کیشکور)
نام گلزار: 
-
قطعه: 
-
ردیف: 
-
نام عملیات: 
ترور توسط ایادی استکبار
دانلود تصویر شهید با کیفیت بالا: 
تصویر شهید: 
شهید مصطفی جنگی زهی
تصویر مزار: 
شهید مصطفی جنگی زهی
سایر تصاویر: 
شهید مصطفی جنگی زهی
شهید مصطفی جنگی زهی
شهید مصطفی جنگی زهی
شهید مصطفی جنگی زهی
شهید مصطفی جنگی زهی